Zlatno dete je često produžetak narcisoidnog roditelja. Postaje oličenje savršenstva, „dobro“ ili „posebno“ dete koje odražava sve poželjne kvalitete svojih roditelja. Takvo dete se od malih nogu uči da mora da teži izvrsnosti, onako kako to roditelji zamišljaju.

Jedna studija objavljena u International Journal of Psychology & Psychological Therapy otkrila je da je roditeljski narcizam povezan sa depresijom i anksioznošću kod dece, a taj odnos je bio posredovan načinom na koji su roditelji odgajali dete. Granice između roditelja i deteta postaju zamagljene, a dete nikada ne razvija sopstveni osećaj identiteta. Tako se rađa zlatno dete.

Zlatno dete veruje da je posebno, ali ne može da pronađe u sebi pravi razlog zašto. Duboko u sebi, ono žudi da bude prihvaćeno takvo kakvo jeste, sa svojim manama i slabostima, umesto da bude hvaljeno za idealizovanu sliku koju ne može da ostvari.

Evo retkih osobina, prema psihologiji, koje karakterišu zlatno dete.

Oni su konkurentni

Zlatno dete često odražava ambicije narcisoidnog roditelja. Izuzetno je konkurentan i uvek želi da bude najbolji. U takvim porodicama deca se često upoređuju i podstiču se na takmičenje.

Zlatno dete je spremno da rizikuje da bi uvek bilo najbolje. Njegovo samopouzdanje zavisi od spoljašnjih priznanja: uspeha, pohvala, titula. To potvrđuju i istraživanja iz 2016. godine koja su se bavila traumatskim posledicama narcisoidnih roditelja na razvoj dečjeg identiteta.

Vredno uči

Dok se mnoga deca opiru učenju, zlatno dete uživa u školi i svim takmičenjima. Škola je njegovo omiljeno mesto, a takmičarske situacije su izazov u ​​kojima uspeva.

Zbog toga često postaje omiljen na času, hvale ga nastavnici, a vršnjaci ga vide kao uzor. Često pomaže svojim prijateljima u učenju.

Pridržava se pravila roditelja

Većina dece se opire kontroli, ali zlatno dete vidi roditeljska pravila kao apsolutna. Ne dovodi u pitanje roditeljske odluke i često žrtvuje sopstvene želje da bi ispunio očekivanja svojih roditelja.

Studija Američkog psihološkog udruženja pokazala je da ovakav stil roditeljstva sprečava decu da razviju nezavisnost i otežava emocionalno razdvajanje, posebno kada odu od kuće.

Ima korisne hobije

Za zlatno dete video igrice i televizija nisu prioritet. Više voli aktivnosti koje ga razvijaju: čitanje, sport, igranje, slikanje ili druge kreativne hobije.

Društveno je

Zlatno dete često privlači pažnju. Vešto komunicira, ume da ubedi druge, ali i pažljivo bira informacije koje prihvata. Vješt je u sportu i igrama na otvorenom.

Studija iz 2021. godine istakla je kako narcisoidni roditeljski stil može uticati na društveni razvoj deteta, uključujući ponašanje izbegavanja i strategije suočavanja.

Osetljivo je na kritiku

Zlatno dete veruje da je posebno i često sebe vidi iznad drugih. Zbog toga teško podnosi kritiku, postaje preosetljiv i brzo se povlači kada ga kritikuju ili mu prigovore.

Teži savršenstvu

Zlatno dete od malih nogu želi da sve bude savršeno: uredna odeća, hrana koju voli, savršeno uredna soba i domaći zadatak bez ijedne greške.

Kada ne uspe da ispuni sopstvena nerealna očekivanja, postaje frustriran. Studija iz 2017. ukazuje da emocionalna ucena i poricanje ljubavi mogu stvoriti dve vrste perfekcionizma, samokritičnog i narcisoidnog.

Zlatno dete i odraslo doba

Zlatno dete spolja može izgledati savršeno. Ko ne bi želeo takvo dete – puno vrlina, uvek spremno da ugodi? Ali iza te savršene slike krije se krhka ličnost. Kako odrastaju, ova deca često imaju poteškoća da pronađu sopstveni identitet. Imaju poteškoća u donošenju odluka i nisu u stanju da se nose sa izazovima.

Zdravi roditelji stvaraju odnos sa svojim detetom zasnovan na empatiji, razumevanju i otvorenosti. Ne koriste se kritikom, sramotom, emocionalnom ucenom ili manipulacijom jer takav pristup stvara nesigurnu, anksioznu i potisnutu decu.

Jedno istraživanje o pozitivnim efektima ljubaznog roditeljstva pokazalo je da deca koja imaju siguran odnos sa roditeljima bolje razvijaju socijalne veštine i lakše se nose sa školskim i životnim izazovima.

Psihološki i emocionalni problemi zlatnog deteta u odraslom dobu mogu uključivati:

  • preosetljivost na kritiku
  • paranoja i opsesivno ponašanje
  • nejasne granice u odnosima
  • preterana potreba da se udovolji drugima
  • teškoće u donošenju odluka
  • potreba za pažnjom
  • teškoće u suočavanju sa problemima
  • emocionalna odvojenost i nemogućnost dubokih odnosa
  • manipulativnost
  • nelagodnost u neizvesnim situacijama
  • razvoj narcističkih osobina

Može li zlatno dete postati narcisoidno?

Zavisi od toga koliko je dete otporno, ali da, može. Zlatno dete se često oblikuje kao ogledalo svojih roditelja. Iako dobija najviše pažnje, upija i emocionalne rane.

To su posledice favorizovanja roditelja. Skoro svaka porodica ima zlatno dete, a ovaj status ne pogađa samo njega, već i njegovu braću, sestre i druge članove porodice.

Kao roditelj, najmanje što možete da uradite je da svom detetu obezbedite prostor za samostalnost i izražavanje.

Na kraju, vredi se setiti reči nemačko-američkog psihoanalitičara Erika Eriksona: „Roditelji ne treba samo da postavljaju zabrane i dozvole, već moraju da prenesu detetu duboko, gotovo fizičko uverenje da to što rade ima smisla.

(Index.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu