U Vatikanu je 7. maja počela konklava, skup kardinala koji se okupljaju kako bi izabrali novog papu — naslednika svetog Petra i duhovnog vođu više od 1,4 milijarde katolika širom sveta.

Nakon devetodnevne žalosti, u bazilici svetog Petra, kardinali iz celog sveta mlađi od 80 godina, njih 133 ovog puta, dužni su da se tokom izbora novog pape  presele u Vatikansku rezidenciju, gde ostaju u potpunoj izolaciji, bez telefona, interneta ili bilo kakvih sredstava komunikacije.

Simbolika dima

Svakog dana održavaju se četiri runde glasanja: dve pre podne i dve posle podne. Kardinali koriste unapred pripremljene listiće sa natpisom „Biram za vrhovnog pontifeksa“, na koje tajno upisuju ime svog kandidata.

Glasovi se zatim pažljivo broje od strane izabranih skrutatora (brojača glasova), dok tri druga kardinala proveravaju ispravnost celokupnog procesa. Da bi jedan kandidat bio izabran, mora da dobije dvotrećinsku većinu glasova.

Ako ni nakon više glasanja ne bude izabran papa, proces se privremeno prekida za dan molitve i razmatranja. U slučaju dugotrajne blokade, pravila dozvoljavaju prelazak na izbor između dva kandidata s najviše glasova, ali i tada je potrebna apsolutna većina.

Nakon svakog glasanja, glasački listići se spaljuju. Ako se iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavi crni dim, to znači da novi papa nije izabran. Pojava belog dima simbolizuje da je izbor obavljen — Habemus Papam! („Imamo papu!“).

Da li je postojao ženski papa

Svih 266 poglavara Rimokatoličke crkve bili su muškarci. Ipak, u srednjem veku postojala je priča o jednom koji je u stvari bio prerušena žena. Ova legenda o takozvanoj „Papisi Jovani“ živi još i danas.

Najraniji pisani izvor o Papisi Jovani predstavlja dokument „Chronica universalis Mettensis“, koji je u 13. veku napisao Jean de Mailli. Prema podacima koje iznosi autor, postojao je papa koji nije zapisan na listi poglavara Crkve jer je u stvari bio žena, a reč je o Papi Jovanu VIII, pisao je Newsweek..

Iako de Malli piše kako su izuzetna pamet i brojni talenti omogućili ovoj ženi da zasedne u Svetu stolicu, usput je dodao i kletvu: „Petre, Pater Patrum, Papisse Prodito Partum”, što znači: „O Petre, oče očeva, izdaj plodnost ženskog pape”.

Priču o Papisima Jovani sledeći je iznio dominikanski inkvizitor Etjena de Burbona koji u svom rukopisu „Chronica minor“ prvi piše o detaljima njene smrti. Bourbon je napisao verziju događaja prema kojem se Papisa Jovana javno porodila, odnosno rodila je nasred ulice čime je zapravo otkriven njen pravi identitet, odnosno pol.

Za kaznu, zavezana je za konje koji su je vukli ulicama Rima dok je gnevna masa kamenovala.

Najpoznatija verzija priče, međutim, potiče iz dela „Chronicon pontificum et imperatorum (Hronika papa i careva)“, koje je napisao dominikanski sveštenik Martinus Polon.

Pošto je imao veliki ugled i kredibilitet u Vatikanu, Martinusovo delo je postalo izuzetno popularno i kopirano. Za razliku od drugih svedočanstava o papi Jovani, Martinus je dao živopisnu biografiju žene pape i zapravo je prvi koji je pominjao ime Papa Jovana.

Pored njenog imena, Martinus navodi i druge ranije nepoznate detalje. Prema priči, papisa Jovana je bila engleske nacionalnosti, rođena u Majncu, a vladala je dve godine, sedam meseci i četiri dana.

Posle Martinusa, verzije priče o papi Jovani postajale su sve složenije, zbog čega je, kada se uzme u obzir i činjenica da ni autori o papi Jovani pre njega nisu bili baš sigurni, papisa Jovana vrlo verovatno predstavlja rimsku urbanu legendu. Isto tako, istorijska nauka je odbacila njeno postojanje i proglasila je legendom, iako se priča o njoj s vremena na vreme ponovo pojavi.

Međutim, tragovi njenog postojanja su brojni u umetnosti i arhitekturi. Mnogi veruju da Berninijeve statue sedam žena na porođaju, koje se nalaze u bazilici Svetog Petra, uključuju i jednu posvećenu papi Jovani.

U svakom slučaju, priča o papi Jovani opstala je vekovima kroz književnost, slikarstvo, a odnedavno i film. Iako mnogi ne veruju da je zaista postojala, ima onih koji će priču zauvek smatrati verodostojnom, bar dok Vatikanne otkrije pravu istinu.

(Nova.rs/Express.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu